Aktualności

We wtorek 12 marca, o godzinie 19 gramy w Kolonii Artystów kolejną Open Session, tym razem w składzie: Dariusz Mazurowski, Zofia Esden, Michał Sternik oraz Szymon Wieczorek. Mam nadzieję, że będzie – jak zwykle – bardzo ciekawie. Zapraszam serdecznie, warto do nas wpaść w ten wieczór i posłuchać.

https://www.facebook.com/events/1463540911263014?ref=newsfeed

Portal Gdańsk Miasto Literatury, w którym zresztą można znaleźć wiele ciekawych tekstów, opublikował właśnie długi wywiad ze mną, który przeprowadził Filip Szałasek. Nasza rozmowa dotyczyła przede wszystkim albumu Metropolis Balticum, znajdującego się na nim pejzażu dźwiękowego Gdańska, słuchania dźwięków miasta, field recordingu, ale także szerzej muzyki elektroakustycznej, jej tworzenia, percepcji. Zapraszam do lektury, mam nadzieję, że ten materiał okaże się interesujący.

https://miastoliteratury.com/aktualnosci/miasto-do-sluchania/

Z niewielkim opóźnieniem, ale w końcu nowy album już się ukazał i jest dostępny jako płyta CD, a także w postaci cyfrowej. Metropolis Balticum wydała wytwórnia Antenna Non Grata i jest to pejzaż dźwiękowy miasta Gdańska. Kompozycja, nagrania terenowe, miks, produkcja i mastering – Dariusz Mazurowski, De eM Studio, czerwiec – wrzesień 2023. Wszystkie dźwięki nagrano w przestrzeni miejskiej Gdańska. Zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, przyznanego w 2023 roku.

https://antennanongrata.bandcamp.com/album/dariusz-mazurowski-metropolis-balticum-urbana-landscape

Jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa Antenna Non Grata ukaże się moja płyta CD z obszernym, składającym się z ośmiu części utworem Metropolis Balticum. Jest to kompozycja będąca pejzażem dźwiękowym Gdańska, mojego rodzinnego miasta. Zrealizowana została w całości z nagrań terenowych, które wykonałem w przestrzeni miejskiej, odwiedzając bardzo różne lokalizacje i poszukując interesujących zdarzeń, mogących mieć walory muzyczne. Każda z części utworu składa się z wielu fraz, nałożonych na siebie ścieżek i planów dźwiękowych. Już wkrótce opublikuję więcej informacji na ten temat. Projekt był realizowany w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, przyznanego w 2023 roku.


W krakowskim Audiomacie (maszyna znajduje się w Cricotece, Nadwiślańska 2/4, Kraków) ukazał się album CD z nagraniem pierwszego występu Trójmiejskiej Sceny Elektroakustycznej w ramach nowego cyklu Open Sessions. Inauguracja odbyła się 24 października w Kolonii Artystów w Gdańsku.


23 listopada odbył się w krakowskim Hevre maraton muzyki elektroakustycznej, który był częścią festiwalu Audio Art. Podczas tego wydarzenia został zaprezentowany także fragment mojego obszernego utworu Metropolis Balticum, a konkretnie jego trzecia część, zatytułowana Industry. Więcej informacji:  https://www.audio.art.pl/

W sobotę 18 listopada, podczas koncertu w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Paweł Zagańczyk wykonał mój Pejzaż dźwiękowy z upadkiem Ikara na akordeon, żywą elektronikę i komputer. Zdjęcie wykonała Anna Nizielska. Więcej informacji:  https://www.amuz.gda.pl/wydarzenia/koncert-muzyki-akordeonowej-w-ramach-konferencji-naukowo-artystycznej-akordeon-niejedno-ma-imie-akordeon-elektronika,1848?fbclid=IwAR2kKWV5Gc0-2BL7c8uRRX-RsXFIB7GlMQ55ydFJ4yTeM5B--cWqGR3p610


17 listopada, na zaproszenie Akademii Muzycznej Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wziąłem udział w konferencji naukowo-artystycznej „Akordeon niejedno ma imię”, której organizatorem jest Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu, Gitary i Harfy, zaś koordynatorem prof. dr hab. Elżbieta Rosińska. 17 listopada, w Sali Senatu, wygłosiłem wykład pod tytułem Akordeon – jako metaforyczny, akustyczny syntezator w muzyce elektroakustycznej. Zarys poszerzonych środków wykonawczych na przykładzie własnej twórczości kompozytorskiej. Więcej informacji:  https://www.amuz.gda.pl/wydarzenia/konferencja-naukowo-artystyczna-akordeon-niejedno-ma-imie-akordeon-elektronika,1744?fbclid=IwAR1SjH7Rbq8iUD0Fw3cdoq_r9kO10po9HYpfsG2kwh7zST__P02KylpRNMI